Jacob Gade
Kammermusik
Konkurrence

Hvad

Jacob Gade Kammermusikkonkurrence er for dig, som spiller i et klassisk ensemble. Du er mellem 12 og 21 år, og du må ikke være fyldt 22 år på konkurrencedagen. 

Hvor & hvornår

Kammermusikkonkurrencen foregår i weekenden den 24. – 25. februar 2024 på Det Jyske Musikkonservatorium i Århus.

Priskoncerten, hvor udvalgte deltagere spiller, afholdes søndag den 25. februar kl. 11, så det er vigtigt, at man kan være til stede begge dage.

 Tilmelding fra 15. januar 2024

Hvordan

Værkerne til konkurrencen må vare 10-15 minutter i alt. Ved konkurrencen inddeles deltagerne i to aldersgrupper:

  • den yngre gruppe: 11 år – 15 år
  • den ældre gruppe: 16 år – 21 år

Hvis gruppen er blandet på tværs af de to aldersgrupper, er det gennemsnitsalderen der afgør, hvilken aldersgruppe man hører til.

 

 

Der uddeles 3.-, 2.-, 1.- pris til tre ensembler i den yngre gruppe og 3.-, 2.-, 1.- pris til tre deltagere i den ældre gruppe. Ved Kammermusikkonkurrencen får vinderne fra den ældre gruppe desuden mulighed for at spille én enkelt sats fra et værk ved Odsherred Kammermusikfestival 2024. Vinderne fra begge grupper får mulighed for at spille en sats fra et værk ved Jacob Gade Festival ’På Tværs af Generationer’ i Københavns Musikhus i november 2024.

 

 

Vindere 2024

Yngre aldersgruppe

1. PRIS

Trio Tiemroth
Alexander Tiemroth
Benjamin Tiemroth
Christopher Tiemroth

Ældre aldersgruppe

1. PRIS

(delt 1. pris)

Julia & Jonas Duo
Julia Pamina Smit, bratsch
Jonas H. Emtkjær Jensen, klaver

&

Selexander Duo
Selma Teilmann, violin
Alexander Shirinyan, cello

Den Unge Kammermusikkonkurrence

Se alle prismodtagere her.

Den Unge Kammermusik konkurrence 2023

Guld

Don Bjørn Trio
Bjørn Wessel, trompet
Marius Thuesen, trombone
Magne Meyer, valdhorn

1. pris

Trio Rachmaninoff
Stinus Rönnow Pade, cello
Anton Juhl Madsen, klaver
Li-Or Ginnerup, violin

Jonas og Elliots duo
Elliot Murphy, cello
Jonas Hasager Emtkjær Jensen, klaver

Estampas-kvartetten
Susanna Briones, guitar
Malene Dideriksen, guitar
Carl Kappel, guitar
Martha Gry Lindstrøm, guitar

Griegspirer
Emil Dalgaard, klaver
Victoria Holm, cello

Annika-Ellen duo
Ellen Vognsgaard Brunsbjerg, violin
Annika Brix Severinsen, klaver

Alauda kvartetten
Johanne Karlsen, violin
Umut Talav, violin
Selma Arneborg, bratsch
Silja Clara Frej Møller, cello

2. pris

Petri Kvartetten
Hannah Shirinyan Rohde, violin
Karlina Rosa Bach Rohloff, violin
Viktoria Ai Fugl Kehler, bratsch
Theodor Steensgaard Lund Christiansen, cello

Jacob Gade Kammermusik konkurrence 2024

 VINDERE

Yngre aldersgruppe

1.PRIS

Trio Tiemroth

Alexander Tiemroth
Benjamin Tiemroth
Christopher Tiemroth

2. PRIS

Trio Cantabile
Theodor Steensgaard, cello
Oscar Avalos Martinsen, klaver
Pablo Orellana, violin

Ældre aldersgruppe

 

(delt 1. pris)

  1. PRIS

Julia & Jonas Duo

Julia Pamina Smit, bratsch
Jonas H. Emtkjær Jensen, klaver

 

  1. PRIS

Selexander Duo
Selma Teilmann, violin
Alexander Shirinyan, cello

  1. PRIS

Duo Otilia/William
Otilia Zielke, fløjte
William Guldfred, klaver

 

3.PRIS

Duo Silas Seier & Villum S. Thomas
Silas Seier, klarinet
Villum S. Thomas, klarinet

Juryen for kammermusikkonkurrencen 2024

Anders Larsen, trompet
Frederik Munk Larsen, guitar
Iben Teilmann, bratsch
Tanja Zapolski, klaver
Toke Lund Christiansen, fløjte
Juryformand Line Fredens, violin

Konkurrencen afholdes i samarbejde med Det Jyske Musikkonservatorium og er støttet af Augustinus Fonden og Aage og Johanne Louis-Hansens Fond.