Jacob Gade
Stryger
Konkurrence

næste tilmelding fra 1. april 2026

Hvad

Jacob Gade Strygerkonkurrence er for dig, som er mellem 9 og 20 år og som spiller på et strygerinstrument. Du må ikke være fyldt 21 år på konkurrencedagen. Konkurrencen afholdes hvert andet år. 

Hvor & hvornår

Strygerkonkurrencen foregår over to dage og afsluttes med priskoncert, hvor udvalgte deltagere spiller. Så det er vigtigt, at man kan være til stede begge dage.

Strygerkonkurrence
Lørdag den 9.-10. maj 2026 på Syddansk Musikkonservatorium i Odense

Priskoncert
Søndag den 10. maj 2026 kl. 19 i Musikkonservatoriets koncertsal i Odeon i Odense.

Tilmelding fra 1. april 2026

Hvad

Ved konkurrencen inddeles deltagerne i to aldersgrupper, der tildeles følgende spilletid:

Yngre gruppe: 9-14 år
Spilletid minimum 8 min., max 15 min.

Ældre gruppe: 15-20 år
Spilletid minimum 15 min, max 25 min

Der uddeles følgende 3.-, 2.-, 1.- pris til tre deltagere i den yngre gruppe og 3.-, 2.-, 1.- pris til tre deltagere i den ældre gruppe.

Ældre gruppe
pris 10000 kr
pris 5000 kr
pris 3000 kr

Yngre gruppe
1. pris 7000
2. pris 4000
3. pris 2000

Vindere
Jacob Gade
Stryger konkurrence
2024

Gruppe 1: 9-14 år

Vinder af 1. prisen på 5.000 kr:
Amalia K. Gybel, violin

Vinder af 2. prisen:
Miyabi Tomioka, violin

Vinder af 3. prisen (delt i to)
Benjamin Tiemroth, violin
& Theodor Steensgaard, cello

 

Gruppe 2: 15-20 år

Vinder af 1. prisen på 10.000 kr:
Alexander Shirinyan, cello

Vinder af 2. prisen (delt i to):
Ellen Vognsgaard Brunsbjerg, violin
& Sufiya Taufik, violin

Vinder af 3. prisen (delt i to):
Julia Pamina Smit, bratsch
& Simon Gad, cello

Jacob Gades Violinkonkurrence

Se alle prismodtagere her.

Vinder af Jacob Gade Strygerkonkurrence 2024

Gruppe 1: 9-14 år

Vinder af 1. prisen på 5000 kr:  Amalia K. Gybel, violin

Vinder af 2. prisen: Miyabi Tomioka, violin                                   

Vinder af 3. prisen (delt i to) – Benjamin Tiemroth, violin & Theodor Steensgaard, cello

 

Gruppe 2: 15-20 år

Vinder af 1. prisen på 10000 kr: Alexander Shirinyan, cello

Vinder af 2. prisen (delt i to): Ellen Vognsgaard Brunsbjerg, violin & Sufiya Taufik, violin

Vinder af 3. prisen (delt i to): Julia Pamina Smit, bratsch & Simon Gad, cello

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrence 2022
Selma Teilmann

Bedste udførelse af et dansk værk 2022
Sufiya Ainan Taufik

Talentpris 2022
Antonia Sayako Noda Fuglsang

1 pris:
Sebastian Asmus Grønbjerg Lützen
Sofie Kusinska
Miyabi Tomioka
Ellen Vognsgaard Brunsbjerg
Julia Pamina Smit
Rebekka Moosmann
Sufiya Ainan Taufik
Antonia Sayako Noda Fuglsang
Alana Hjort
Selma Teilmann
Vasilisa Koroleva
Aoi Tomioka
Viola Meisl
Jonas Willaume Christoffersen
Ester Marie Fog-Nielsen
Freja Julie Rasch Eskildsen

2. pris:
Mads Andre Myllerup Wodstrup
Rececca Vennegaard Wolf
Dagmar Kaltoft
Yutong Li
Ester Marie Ladegaard Dohn
Helena Vennegaard Wolf
Hannah Shirinyan Rohde
Piroska Avila Ingemann
Thea Piscator
Jonas Brieghel
Maribel Briones Kjeldsen
Piotr Stadnicki
Silas Haarder
Thea Thybo Møller

3. pris
Bo Vladimir Galkin Henriksen
Mikhail Kucheryavski
Harmoni Lang
Astrid Husted
Marie Tofte-Hansen

2019:

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen 2019:
Thera Brask Ortved

Talentpris 2019:
Alana Hjort
Pris for bedste udførelse af dansk stykke, 2019:
David Moosmann

2016:

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen 2016:
Kaya Møller
Talentpris 2016:
Alva Holm
Pris for bedste udførelse af dansk stykke, 2016:
Adam Koch Christensen

2013:

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen 2013:
Anna Svideniouk Egholm

Talentpris 2013:
Michael Rosborg Germer

Pris for bedste udførelse af dansk stykke, 2013:
Kaya Møller og Vera Galina Panitch

2010:
Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen 2010:
Kern Westerberg
Talentpris 2010:
Kaya Møller
Pris for bedste udførelse af dansk stykke, 2010:
Anna Svideniouk Egholm

2008:

Dommerne valgte ikke at pege på en vinder af konkurrencen, da der var 5 egnede.

Talentpris: Michala Høj

Talentpris: Galia Veronia Panitch

Pris for bedste udførelse af dansk stykke: Kern Westerberg

2006:

Vindere af Jacob Gade Violinkonkurrencen: Susanja Nielsen og Jacob Lund Nielsen

Talentpris: Jacob Lund Nielsen

Pris for bedste udførelse af dansk stykke: Michala Høj

2004:

Vindere af Jacob Gade Violinkonkurrencen: Benedikte Damgaard og Therese Andersen

2002:

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen: Rune Tonsgaard Sørensen

Pris for bedste udførelse af dansk stykke: Frederik Øland

Vindere af stipendier: Therese Andersen og Loussine Azizian

2000:

Vinder af Jacob Gade Violinkonkurrencen: Philippe Benjamin Skow

Dommerpanelet

Stine Hasbirk
Niels Ullner
Jan Matthiesen
Jörgen Svensson
Line Fredens, Juryformand

Strygerkonkurrencen afholdes i samarbejde med  Syddansk Musikkonservatorium og er støttet af Augustinus Fonden og Aage og Johanne Louis-Hansens Fond.